Hurdacılık Nedir ve Ne Tür Hurdalar Alınıp Satılır?

hurdacılık

Hurdacılık Nedir?

Hurda işini yapanların bir kısmı resmi olarak kayıtlı iken sektörün çoğunluğu kayıt dışıdır ve genellikle sokaklarda, çöplerde gerçekleşir. Hurda işi büyük bir endüstridir ve bu sadece metal hurdalar geri dönüştürülmez. Hurda toplayıcılar ayrıca kağıt, cam plastik gibi geri dönüştürülebilen diğer maddeleri de toplarlar.

Hurdaya Çıkarma Nedir?

Hurdaya çıkarma, hurdaları alan ve onları çelik, alüminyum, bakır, kurşun ve çinko gibi temel bileşenlerine ayıran bir geri dönüşüm işlemidir. Bunlar daha sonra araba veya ev aletleri gibi yeni ürünler üretmek için yeniden kullanılabilir.

Dünyada Hurdacılık

Hurda endüstrisi, küresel geri dönüşüm ekonomisinin önemli bir parçasıdır. İki milyondan fazla insanı istihdam eden 500 milyar dolarlık bir sektördür.

Ne Tür Hurdalar Alınıp Satılır?

Her türlü hurda malzemesi alınıp satılabilir. Hurda metaller, kağıt ürünler ve plastiklerin tümü geri dönüştürülebilir. Düşük ağırlıktaki hurdalar kilo ile hurda alan yerlere satılır. Toptan hurda alan hurdacılar ise fabrikalara ton başına fiyattan satarlar. Örneğin, karton gibi kağıt ürünler ton başına belirli bir ağırlıkla satılırken, diğer ürünler palet üzerinde ağırlık veya tonaj ile satılmaktadır.

Metal hurda, mutlaka kullanım ömrünü doldurmuş metal değildir. İnsanların artına işine yaramadığı için kurtulmak istediği herhangi bir metal nesne olabilir. Mesela, hurdaya çıkarılması gereken bazı ürünler eski beyaz eşyalar, eski bulaşık makinası, eski fırın, eski çamaşır makinası, eski buzdolabı, eski şofben ve eski klima gibi iyi durumda olan ancak artık ihtiyaç duyulmadığı için elden çıkarılması gereken malzemelerdir.

Ankara Sincan Hurdacı

Hurda Alımları Çevre Kirliliğinin Önüne Geçiyor

Sincan’da Hurda Alımları Çevre Kirliliğinin Önüne Geçilmesine Katkı Sağlıyor Aktürk Metal Hurdacılık olarak, hurda metal ve diğer geri dönüştürülebilir malzemelerinizi yerinden alıyoruz. Amacımız, hurda toplama

hurdacılık

Hurdacılık Yaparak Para Kazanmak Kolay Mıdır?

Hurdacılık Yaparak Para Kazanmak Kolay Mıdır? Birçok insan hurdacılık yaparak para kazanmak istemektedir. Ancak hurdacılık el emeği gerektiren ve bazen tehlikeli koşullarda çalışılması gereken yorucu

Ankara Sincan Hurdacı

Sincan Hurdacı Telefonları

Sincan Hurdacılar Sitesi Sincan, Ankara’nın bir mahallesi ve ilçesidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Sincan bir köy iken yurt dışından (özellikle Romanya ve Bulgaristan) gelen göçmenlerle, 1950’de